35-годишен Египќанец по вторпат ја силувал својата поранешна 32-годишна партнерка од Бугарија, веднаш откако за истото дело излегол од затвор. Тој ја задржал жената без нејзина волја три дена во стан во населбата „Агиос Пантелејмон“.

Египќанец киднапирал и брутално силувал Бугарка во Атина, заканувајќи и се дека…

 

Една година претходно, во јануари 2022 година, истиот 35-годишен маж насилно ја киднапирал својата поранешна партнерка од Бугарија и се заканил дека ќе ја крене станбената зграда со плинска боца во грчката престолнина Атина, прецизира „Труд“.

Според сведочењето на сестрата на жртвата, поранешната двојка се скарала во домот на жената. Мажот ја нападнал, ја удрил и и се заканувал со нож, а потоа со лисици ја влечел до својата куќа. Бугарката три часа била во заложништво.

Инцидентот се случил во областа „Агиос Пантелејмон“ во центарот на Атина. По пријава во полиција, станбената зграда превентивно била евакуирана, бидејќи мажот држел плинска боца и се заканил дека ќе ја разнесе зградата.

По обвинението од Обвинителството, човекот е осуден на една година затвор. По отслужувањето на казната и напуштањето на затворот, 35-годишникот повторно ја киднапирал својата поранешна бугарска партнерка.

Мажот ја киднапирал жената и ја однел во стан во населбата Агиос Пантелејмон. Ја задржал таму три дена против нејзина волја.

Бегство

Се заканувала дека ќе ги повреди своите деца ако одбие да има секс со него. Така таа се присили да му се предаде. Ја искористила првата прилика, кога нејзиниот киднапер бил повеќе расеан и избегала од станот. Полицијата го уапсила мажот веднаш откако жената успеала да побегне од станот.

Видео

Според сведочењето на Бугарката, Египјанецот во живо на Фејсбук пренесувал како ја тепал. Жртвата го раскажа ужасот од неговото киднапирање до неговиот притвор. Пуштил видео во живо пред нејзиното малолетно дете кое и се јавило на видео повик. „Знам дека полицијата ќе дојде, но можам да те убијам денес. Ќе умреме сите заедно“, врескал Египќанецот во екстаза додека полицајците преговарале со него. „Таа е моја сопруга и ќе правам со неа што сакам. И убиј ја, што ти е гајле? Зошто дојдовте овде? Кој те повика?“, инсистираше Египќанецот.