КОЈ ЗНАЕ ДАЛИ ЈАС СУМ ВАШ ВИСТИНСКИ ТАТКО! Зборовите на кралот Чарлс ГО ПОТРЕСОА СВЕТОТ: Дијана го сакаше, а сите мислат дека е ТАТКО НА ХАРИ!

214

Неколку книги низ историјата биле очекувани и страшни од луѓето, како што беше случајот со мемоарите на принцот Хари , кои се наречени „Резервни“, т.е. „Резерва“.

Продажбата започна овој вторник , а британските медиуми објавија претходни делови од експлозивната книга во која Хари откри голем број досега непознати работи за односите во кралското семејство, а се осврна и на гласина која кружи со години.

ФОТО: ITV / PLANET / PROFIMEDIA

Гласините велат дека кралот Чарлс не е неговиот вистински татко бидејќи принцезата Дијана и Чарлс веќе имале афера кога тој бил зачнат. Гласините беа дополнително поттикнати од фактот дека Хари многу повеќе личи на еден од љубовниците на Дијана отколку на Чарлс, иако исто така е важно да се напомене дека Хари изгледа како братот на неговата мајка, Чарлс Спенсер, а на фотографија од младоста на принцот Филип, таткото на кралот Чарлс, што некого го сподели на социјалните мрежи, младиот принц неверојатно наликува на својот дедо.

Во книгата, Хари се осврна на малку невкусниот коментар на кралот Чарлс, во кој на шега се осврна на сомнежите дали тој е татко на Хари. Тој опиша како кралот сакал да се шегува, па сподели анегдота од посетата на психијатриска установа во Велика Британија кога сретнале болен човек кој тврдел дека е вистинскиот принц од Велс.

– Кој знае дали сум ти вистински татко? Можеби татко ти навистина е на Бродмур, драг мој син – Чарлс се шегуваше во тоа време, а Хари изјави во книгата дека шегата е „екстремна“ со оглед на гласините. Хари директно се осврна на гласините, пишувајќи:

– … гласина дека мојот вистински татко бил еден од поранешните љубовници на мајка ми. Една од работите кои ги предизвикаа гласините е фактот дека мајорот Хјуит имал црвена коса, а друга бил садизмот. На читателите на таблоидите им се допадна идејата дека помладиот син на принцот Чарлс не е син на принцот Чарлс. Никогаш не им здосади таа шега’.

Принцот Хари, принцезата Дијана, кралот Чарлс
ФОТО: КОЛЕКЦИЈА ЏОН ШЕЛИ / АВАЛОН / ПРОФИМЕДИЈА

– Да, го обожавав. Да, бев заљубен во него. Но, тој ме разочара – изјави принцезата Дијана во неславното интервју со новинарот Мартин Башир.

– Лесно беше да се заљубам во неа, мислам дека тоа може да ми се прости – признал Башир кој по напуштањето на војската открил дека со Дијана бил во врска од 1986 до 1991 година.

Аферата на Хјуит со Дијана започнала кога од него било побарано да ја научи принцезата да јава. Неколку месеци подоцна, деталите за нивната врска протекоа во медиумите, а во 1994 година беше објавена книга за нив наречена „Вљубената принцеза“.

Џејмс Хјуит подоцна открил дека размислувал за самоубиство кога раскинале и се качил на траект за да отпатува за Франција, но неговите планови биле спречени од неговата мајка која инсистирала да патува со него. Не можеше да ги избегне ниту прашањата за татковството, но решително одговори дека нема вистина во тоа бидејќи нивната афера започна дури откако Хари се роди.

– Наводно неговата црвена коса е слична на мојата, па луѓето велат дека личиме. Никогаш не охрабрував такви гласини. Иако сум долго време со Дијана, морам еднаш засекогаш да кажам: јас не сум татко на Хари. Кога се запознавме јас и Дијана, тој веќе беше бебе – рече тој.

Принцот Чарлс, принцезата Дијана
ФОТО: PRINTSCREEN YOUTUBE

Инаку, Хари е роден во 1984 година, две години пред Дијана и Хјуит да ја започнат својата врска. По смртта на Дијана, Хјуит се обиде да ја продаде својата колекција од нејзините лични писма за 10 милиони фунти, што многу членови на кралското семејство го осудија како „предавство на довербата“.

Хјуит се пензионирал од армијата со чин капетан, а подоцна бил унапреден во мајор. Во 2004 година се појави во реалното шоу на Гордон Ремзи „Hell’s Kitchen“, а во 2009 година го отвори елитниот бар „The Polo House“ во Марбела, Шпанија, кој се затвори четири години подоцна. Како што пишуваат британските медиуми, тој денес живее со својата мајка и работи како градинар.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like