Дмитриј Медведев, поранешниот претседател на Русија и сојузник на сегашниот Владимир Путин, во коментарите објавени утринава рече дека континуираното снабдување со оружје за Украина создава ризик од глобална нуклеарна катастрофа, пренесе Ројтерс, цитиран од БТА.

Последните коментари на Медведев, кој е заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, се во согласност со нуклеарните предупредувања на Путин минатата недела и говорот во неделата во кој тој ја претстави конфронтацијата на Москва со Западот како егзистенцијална битка за опстанок на Русија и руски народ.

 

„Се разбира, ембаргото за оружје може да продолжи (…) и да спречи каква било можност за продолжување на преговорите“, рече Медведев во коментарот објавен во весникот „Известија“.

„Нашите противници го прават токму тоа, не сакајќи да сфатат дека нивните цели сигурно ќе доведат до целосно фијаско. Загуба за сите. Колапс. Апокалипса. Каде со векови заборавате на вашиот поранешен живот додека урнатините не престанат да зрачат“, вели Медведев.

Агенцијата соопшти дека апокалиптичната реторика на поранешниот руски претседател се гледа како обид да се поколебаат НАТО и западните сојузници на Киев повеќе да се вклучат во едногодишната војна, во која Москва претрпе голем број неуспеси на бојното поле.