Во неколку региони на Украина таа ноќ беше прогласена тревога. Прва „поцрвене“ регионот Чернихив, а потоа следуваат Киев, Полтава, делумно Кировоград, Житомир, Днепропетровск и Харков, пренесува UNIAN.

Набргу по објавувањето на тревогата, Андриј Јермак, шеф на претседателската канцеларија, предупреди: „Не го игнорирајте предупредувањето“.

 

На социјалните мрежи почнаа да се појавуваат бројни непотврдени извештаи за движење на непознати објекти во воздушниот простор и работата на силите за воздушна одбрана. Потоа, оваа информација беше потврдена од шефот на ОПУ и Киевската ОВА.

ПВО веќе има позитивни резултати од работата“, информира Ермак.

Воената администрација на Киев во соопштението истакна дека „непријателските воздушни цели биле откриени над регионот“.

„Силите за противвоздушна одбрана се во готовност. Останете прикриени додека не се изгаснат светлата и почитувајте информативна тишина – не фотографирајте и не објавувајте ништо на интернет“, нагласува ОВА.

Шефот на Чернихив ОВА Вјачеслав Чаус изјави дека во областа биле забележани непријателски беспилотни летала камикази.

„Во областа летаат маченици. Не ја занемарувајте безбедноста. Има успешна работа на силите за воздушна одбрана“, напиша тој.

Намалувањето на зачестеноста на ракетните напади од страна на окупаторите може да значи обид на непријателот да ги принуди Украинците да се опуштат, а потоа да нападнат, информира УНИАН.

Ова го соопшти шефот на Заедничкиот координативен прес-центар на јужните одбранбени сили, Наталија Гумениук во етерот на информативниот телетон.

„Гледаме промена во тактиката на противникот во однос на долго чекање за ракетен напад. Односно, зборувавме за 23-24 февруари како релевантни значајни датуми, но немаше напад. 
Новата тактика веројатно е насочена кон постојано олабавување на нервниот систем и тестирање на психата, може да предизвика опуштање, а потоа ќе има и ракетен напад“, рече Гумењук.

Според неа, сега во Црното Море нема ниту еден ракетен носач, но тоа не значи дека непријателот нема да нападне. Таа рече и дека поради лошите временски услови и немирното море, борбената работа на руските бродови е отежната.

Шефот на украинската влада Денис Шмигал ги оцени шансите на украинскиот народ да комуницира со руското општество по крвавата војна што руските власти ја започнаа против Украина. 

Како што знаете, сега лидерот на Руската Федерација, Владимир Путин, ги подготвува Русите за продолжена војна, потсетува УНИАН.

Во своето интервју за германски Фокус, премиерот истакна дека Украинците нема да бидат подготвени за такво сценарио ниту за сто години, бидејќи Русите мора да се променат внатрешно за ова.

„Помирување, соработка – не, не во следните сто години. Русија прво мора да се промени, да се демократизира, демилитаризира и денуклеаризира“, рече тој.

Шмигал, исто така, истакна дека единствениот компромис што владата на Украина е подготвена да го направи во војната со Русија е целосно повлекување на непријателските трупи од нашата територија до границата од 1991 година. Тој истакна дека за ова Русите мора прво да престанат да пукаат и да спроведе агресија против украинскиот народ.

„Украина не гледа никакви компромиси во однос на нејзиниот територијален интегритет. Општеството нема да го дозволи тоа. Илјадници наши најдобри луѓе загинаа за да не бараат компромис со крвавиот терорист и агресор кој го уценува целиот свет“, рече Шмигал.

Во исто време, шефот на Кабинетот на министри на Украина ја отфрли можноста за запирање на крвопролевањето со „замрзнување“ на конфликтот меѓу Украина и Руската Федерација. Тој смета дека тоа само ќе му користи на агресорот и ќе предизвика нова, уште поголема војна – тоа е неприфатливо за Украина.

Во САД стравуваа од опасна замка поради потценувањето на Русија на бојното поле. Поранешниот американски маринец Катагнус предупредува дека Украина може да стане нов Ирак или Авганистан за Западот, пишува American Thinker.

Неуспехот на Западот правилно да ја процени и разбере Русија може да ја претвори Украина во друг Ирак или Авганистан, вели поранешниот американски маринец Ерл Катагнус Џуниор. 
Тој укажа на заблудата на неодамнешната изјава на претседателот на Здружениот Генералштаб на САД, Марк Мили, за воениот потенцијал на Русија.

„Ова е само срање кое се граничи со пропаганда, можеби дури и достигнувајќи ниво на дезинформација“, се вели во написот на војската за American Thinker.

Маринецот потсети дека претходно во САД веќе зборувале за конфликти кои на крајот завршиле со неуспех за нив. Самиот Запад не ја разбира Русија и ја потценува нејзината способност да ја продолжи борбата долго време, како и да се прилагоди и да ја промени својата тактика на војна и воените цели.

„Неподготвеноста на Западот да ги препознае овие руски реалности само ќе доведе до неуспеси како Ирак и Авганистан“, заклучува маринецот.