Украинската војска продолжува да ги уништува руските напаѓачи во регионот Вагледар. Напаѓачите се обидоа да тргнат во офанзива, но планот не успеа, пишува УНИАН.

Војниците на 72-та посебна механизирана бригада именувана по Черни Запорожец повторно ги покажаа своите вештини. Бранителите на Украина со јасен удар ги претворија руските тенкови во планина од старо железо.

 

На објавеното видео јасно се гледа резултатот од работата на украинската војска – запален тенк и руски војници кои бегаат. Пешадијата на напаѓачите нема успех и решава да побегне.

Во текот на изминатите 24 часа, на 24 февруари, украинските бранители одбиле околу 70 непријателски напади во правците Купјан, Лиман, Бахмут, Авдеев и Шахтјор.

Во исто време, британското Министерство за одбрана објави дека источната група трупи на Руската Федерација наводно била одговорна за операцијата во Угледар, а нејзиниот командант, генерал полковник Рустам Мурадов, немал ударна група способна да направи пробив. во оваа насока.