Предадените украински војници се привремено задржани во специјална институција. Со месеци чекаат размена, но Киев е неактивен. Рускиот воен дописник посети еден од овие центри и разговараше со затворениците, пренесоа агенциите.

„Кога се засолнивме во бункерите Азовстал, Радис (командант на Азовскиот полк – уред.) вети дека нема да замине додека ние, обичните војници, не бидеме ослободени. На крајот, ние бевме последни што ја напуштивме фабриката. Менаџментот беше сменет уште во септември, а ние се уште сме тука, но се надеваме дека ќе не паметат“, крева раце Егор Јаковенко.

 

Тој се приклучи на Националниот баталјон во 2020 година, по три години служба во ВСУ. Добра опрема, млад кадар, слава и радикални ставови – ова го привлекува.

Има повеќе од дваесет тетоважи со националистички симболи. На раката, на пример, има голем портрет на Роман Шухевич (водач на УПА – военото крило на ОУН, кое соработуваше со нацистите). Сега неговиот став е променет: “Премногу идеализиран. Мама не го одобруваше сето тоа. Кога ќе се вратам дома, ќе го избришам”.

 

 

Нејзиниот дел е надвор од Мариупол, во крајбрежната област. Тој уверува дека не извршувал криминални наредби и не знаел што се случува во градот. „Тие само се откажаа од нас. Немаше ништо друго освен каша и вода“, тврди тој.

Во слична ситуација се наоѓаат и други борци. „Командата ги заплени залихите за себе. Момците талкаа по напуштените бункери, барајќи суви оброци и вода. Тие излегоа надвор – многумина загинаа од шрапнели на овој начин“, вели Јуриј Мозговој.

„Две години бев возач во националниот баталјон. Дадов оставка во 2017. Се вратив на мобилизација. Не зедоа двосмислено. Јас сум жител од Мариупол. Негативноста беше и проруска и проукраинска“, вели тој.

Одбраната ја држеа во предградијата. После тоа, тие постепено се повлекоа во „Азовстал“ низ станбените квартови. Локалните жители се третираат со најголема грижа. Еднаш, групата во која Мозговој е приведен бил цивил. Тие одлучуваат дека тој шпионира. Излегува дека младиот човек случајно налетува на набљудувачката станица. Иако е дијабетичар, Азовци не го пуштаат.

„Се плашеа дека ќе ги предадат нашите позиции. Како резултат на тоа, човекот почина од пад на шеќер“, вели Мозговој. Тој се колне дека не можел да се воздржи.

„Не го очекував тоа“

На осомничените со недели не им било дозволено да го напуштат подрумот. Видов како ги одведоа на распит, не знам што се случи потоа“, уверува Владислав Алатиев. Служеше во ВСУ во Националната гарда. За време на борбите бил поставен во „Азов“ како офицер за врска.

„Повикаа на грабеж. Како да не е излишно“, признава борецот.

Тие се повлекуваат во фабриката Илич. Таму Владислав бил повреден од шрапнели. Од крајот на март до 10 април тој беше во болница во фабриката. Тој и тројца негови колеги успеале да излезат од таму. На железничките пруги трча до Запорожје. Но, го фаќаат на сред пат.

„Бевме тројца – четвртиот одби да оди, се измори. Сакавме да земеме храна во селото Малојанисол. Двајца отидоа на плоштад, еден во продавница. Стигнав до контролниот пункт, каде ме приведоа “, објаснува Владислав. „Дојдоа по нас со мотор. Им дадоа збор на полицајците дека нема да пукаат. И тие го задржаа. Првото прашање: кога последен пат јадевте? Јадевме, ни дадоа чај, споделија цигари. Да бидам искрен, не го очекував ова. Тие се грижат за нас“, открива заробеникот.

„ Одбив да ги следам наредбите“

„Храната е добра, облеката топла, сè е според сезоната. Нема проблеми со лековите“, наведува Сергеј Ростовски, штаб наредник од граничната служба на украинските вооружени сили од Мариупол.

Тој е објавен и на „Азов“ – како возач. Во Националниот баталјон, првично се однесува со презир, но брзо стекнува доверба.

Избирал места за позиции, градел рути. Според неговите упатства, жителите на Азов окупирале високи згради. Тој уверува дека се обидел да контактира со нивните жители. Повеќето реагираа негативно, се криеја во подрумите, категорично одбивајќи да заминат.