„ЛЕОПАРДИ“ СТИГНАА ВО „МЕЛНИЦАТА ЗА МЕСО“ Моќни тенкови забележани кај опколениот Бахмут

243
Тенковите „Леопард“ од германско производство се забележани во близина на опколениот град Бахмут во источна Украина, објави советникот на шефот на таканаречената Доњецка Народна Република (ДНР).

Говорејќи за државната телевизија Русија 1, Јан Гагин рече: – Имаше тврдења дека леопарди се појавиле во близина на Артемовск (руското име за Бахмут).

 

Тој додаде дека „нема потреба да се сензационализира“ присуството на тенкови Леопард во близина на линијата на фронтот.

– Со оглед на моменталното калливо време, ќе го отежне движењето на тешките возила како леопарди. Леопардите се иста оклопна цел како и сè друго – рече тој.

Евгениј Пригожин, шефот на руската платеничка група „Вагер“, во неделата изјави дека има информации дека тенковите Леопард пристигнале во Часив Јар, во близина на Бахмут, но дека допрва треба да има „средба“ со тенковите на бојното поле.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like