Видеото кое го згрози светот: Го зеде последниот дим од цигара и ладно рече „Слава на Украина“…

640

На социјалните мрежи се шири видео од наводно безмилосно погубување на украински затвореник, кое не е независно проверено

На социјалните мрежи се шири страшна снимка на која наводно се гледа како руски војници со огнено оружје пукаат во украински војник, чија автентичност не е независно проверена.

На вознемирувачката снимка се гледа како невооружен маж во украинска униформа пуши цигара и извикува „Слава на Украина“ пред да биде испукан град од куршуми кон него.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба ја опиша снимката како „ужасна“ и рече дека бил уништен кога ја видел и дека тоа е дополнителен доказ дека војната во Русија била „геноцидна“.

Тој го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) веднаш да покрене истрага за наводната ликвидација, карактеризирајќи го чинот како „воено злосторство“ и додавајќи дека сторителите „мора да се соочат со правдата“.

Во објава што се чинеше дека е одговор на видеото, украинскиот претседател Володимир Зеленски твитна на англиски и украински: „Слава на херојот! Слава на хероите! Слава на Украина!“.

Засега Зеленски нема дадено изјава конкретно за видеото кое кружи на социјалните мрежи.

Комесарот за човекови права на украинскиот парламент Дмитро Лубинец оцени дека тоа е „израз на подлост и злоба“. Убиството на затвореници е кршење на Женевската конвенција, нагласи тој.

Тој им го испрати видеото на своите меѓународни колеги како доказ за „уште едно руско воено злосторство“.

Во минатото, имаше тешко проверливи видеа од украински војници кои наводно пукаат во руски затвореници. Москва, исто така, ги критикуваше како воени злосторства.

На социјалните мрежи видеото од мирниот пркос на човек кој очигледно е свесен за својата неизбежна смрт веќе се прикажува како симбол на руската војна во Украина и украинската херојска одбрана на својата земја и украинскиот пркос и веќе е тема. на голема доза на дискусија.

Мајкл Колборн од влијателната истражувачка медиумска група Bellingcat објави за реакцијата на некои од платеничката група на Вагнер на видеото. „Русич, неонацистичка единица која се бори како дел од групата Вагнер во Украина, беше меѓу оние кои споделија видео од егзекуцијата на украински заробеник. Тие напишаа на нивната Телеграма „Конечно нормална реакција“, ако имавте сомнежи за тоа кој бил Русич (не треба)“ .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.site . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?

You might also like