ДПМНЕ, Левица и ДУИ ја договориле новата Влада? Еве кој ќе биде Премиер

3,380

Веста што ја пренесуваат вечерва (5 август) албанските медиуми, дека е на повидок коалиција меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, потекнува од партиски извори кои имаат директна врска со преговарачите, дознава Плусинфо.

Како што пишуваат медиумите на албански јазик, ВМРО-ДПМНЕ смета на гласовите на Левица, со тоа што Левица би ја поддржала новата влада без да учествува во неа.

Плусинфо дознава дека се смета и на поддршка од ДПА, но и на четирите мандати на Алтернатива на Африм Гаши.
Не е точна информацијата дека се разигрува опцијата заеднички премиер да биде Лазе Еленовски.