(ФОТО) Ким Јонг Ун во стаклен сандак? На социјална мрежа кружи фотографија од МРТВИОТ ЛИДЕР НА СЕВЕРНА КОРЕА?

667

Водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун последен пат беше виден на јавен настан на 11 април. Цитирајќи разни извори, светските медиуми деновиве повраќаат за причините за исчезнувањето на Ким од јавноста – сериозна болест, смрт по операција на срце и обидување да се скрие од пандемијата на коронарниот вирус.

Наведувајќи еден од директорите на ХКСТВ во Хонг Конг, американските медиуми јавуваат дека Ким Јонг УН е мртов. Оваа информација, наводно, била добиена од „многу сигурен извор“.

Потпретседателот на ХКСТВ објави соопштение за смртта на севернокорејскиот лидер на кинеската страница за социјално вмрежување Веибо, каде ја следат 15 милиони луѓе.

На оваа социјална мрежа не само што ја споделуваат објавата, туку и фотографијата на Ким Јонг Ун, наводно, во стаклена кутија.