КИНА СО ЗАКАНА ДО Г7: „Деновите кога глобалните одлуки беа диктирани од мала група земји поминаа…

Кина денес ги предупреди водачите на Групата седум дека деновите на такво донесување одлуки поминаа. Кинеските власти денес ги предупредија лидерите на Групата седум најразвиени индустриски земји во светот - Г7 - дека деновите кога…

ГРЦИТЕ МУ СЕ ПУШТИА НА ЗАЕВ И ОСМАНИ: НЕ СМЕЕТЕ ДА КОРИСТИТЕ НИ МКД, ТРЕБА “РНМ” ИЛИ…

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас, по повод учеството на Северна Македонија на Европското фудбалско првенство, испратил писмо до неговиот колега Бујар Османи, во кое бара целосна и доследна имплементација на Договорот…

Коцapeв: Домата не е веќе дома, Македонија не е веќе македонска

Колумна на претседателот на МАНУ за „Нова Македонија“ Како да се најдат правиот пат и спас? Повторно, одговорот е прост и строг: помирување меѓу Македонците. Предлагам консензус по сите овие прашања: (1) македонскиот идентитет и…